Banka Kiralık Kasa

Bankada kiralık kasa açtırmak istiyorsanız öncelikle ikametgâh belgeniz ve kimlik fotokopinizle başvurarak bir hesap açtırmanız gerekmektedir. Hali hazırda zaten bir hesabınız varsa işlemleriniz çok daha hızlı halledilir. 1 adet vesikalık fotoğrafınızla kiralık kasa açtırabilirsiniz.

Eğer tek kişi kullanacaksanız bankanız sizden fazla teferruat istemeden kasanızı açıp iki adet anahtarınızı da teslim edecektir. Öncesinde detaylı bir araştırma yapmayı ve her Banka Kiralık Kasa konusunda farklı fiyat politikaları izler, bunu unutmayın.

Banka Kiralık Kasa

Ortak kiralık kasa

Mevcutta olan kasanızı ikinci ya da daha fazla kişilerle ortak olarak kullanmak istiyorsanız bu kişilere vekâlet vermiş olmanız gerekmektedir. Ya da bazı bankalar kendi vekâlet belgelerini de kabul edebilirler. Ama bu iş banka için ekstra bir külfet olduğundan ortak kasa açma olanağını her banka sunmamakta. Bu özelliğe sahip olanlar da kasa açma ücreti 250 ile 500 TL arasında iken ortak kasa için vereceğiniz depozito fiyatı 300 – 600 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Kiralık Kasanızda Başkalarına Ait Eşyalar Saklamak İstiyorsanız

Öldüğünüzde mahkeme kararıyla kasanız açılarak içindeki mal varlığınız kadar ödeme varislerinize yapılır. Bu nedenle başkalarına ait eşyaların vergilerini varislerinizin ödemesini istemiyorsanız bu eşyaların üzerine isim yazarak bankayı da durumdan haberdar etmeniz halinde mahkeme eşyaların sahiplerine varislerinizden vergi ücreti almadan ödeme yapılması emrini verecektir.

Neler Saklayabilirsiniz

En çok tercih edilen şey altın olmakla birlikte, tapu, para ve ziynet eşyalarınızı da kasanızda saklayabilirsiniz.

 Neler Koyamazsınız

Can güvenliğini tehdit edecek unsurdaki silah, yaralayıcı ve kesici aletlerin kasanıza konulması yasak değil ancak bankaların tasvip etmediği ve genelde izin vermedikleri bir durum.

Kasalar Sigorta Kapsamında Korunur Mu?

Kasanızın içinde ne olduğu bilinmediği için ne yazık ki sigorta kapsamına girmemektedir. Ancak bankalarda zaten üst düzeyde güvenlik önlemleri alındığı için endişelenmenize gerek yok.

Kiralık Kasa Ücretinizi Ödemezseniz?

Banka tarafından öncelikle bir ihtarname alırsınız, ödememeye devam etmeniz halinde noter huzurunda yasal olarak kasanız kırılır ve eğer 10 yıl içerisinde başvurmazsanız kasanızın içindeki mallar banka tarafından hazineye devredilir.Banka kasası seçerken en ucuz ücret talep eden bankayı seçmeniz sizin yararınıza olacaktır.