Bitcoin Madenciliği

Bitcoin’ler tam olarak nereden geliyor? Kâğıt banknotların ne zaman ve ne miktarda basılıp dağıtılacağına karar veren mekanizma hükümettir. Aksine, Bitcoin herhangi bir merkez bankasının kontrolünde değildir. Bitcoinler, madencilerin bu iş için özel tasarlanmış yazılımlar kullanarak matematik problemleri çözerek karşılığında aldıkları bir sanal para birimidir. Bu akıllı yöntem sayesinde gün geçtikçe birçok kişi bitcoin madenciliğine yönelmektedir.

bitcoin-madenciligi

İnsanlar Bitcoin Ağı üzerinden sürekli olarak birbirlerine Bitcoin gönderirler fakat birisi bu işlemlerin kaydını tutmadığı sürece, kimin kime ödeme yaptığı gözetlenemez. Bitcoin Ağı bu sorunla şöyle başa çıkar; belli bir zaman diliminde yapılmış tüm işlemlerin bir listesi tutulur, bu listeye block(blok) denir.

Madencilerin görevi ise bu işlemleri onaylamak ve defter-i kebir diyebileceğimiz büyük bir deftere yazarlar. Bu defter-i kebir az önce bahsettiğimiz block listelerinden oluşur ki bunlar için de blok zinciri tabiri kullanılır. Bu blok zincirini kullanarak sistemde yapılan tüm işlemlerin detayına inilebilir.

Bitcoin Güvenlidir

Bitcoin madencileri, işlemleri onaylayarak Bitcoin Ağı’nın güvenliğini sağlarlar. Bitcoin sisteminin önemli ve bütünleyici bir parçası olan madencilik, dağıtımda eşitliği ve Bitcoin Ağı’nın stabil, güvenli ve sağlam olmasını sağlar.

Madenciliğin Detayları

 Bitcoin Madenciliği özellikle zor ve kaynak-odaklı tasarlanmıştır ki her gün yaratılan blokların istikrarlılığı sağlansın. Madenciliğin ana amacı, bitcoin ağlarının güvenli, kurcalamaya karşı korumalı bir hale getirilmesidir. Ayrıca madencilik, sisteme Bitcoin girmek için kullanılan bir sistemdir.

Bitcoin madenciliği, adını diğer emtiaların madenciliğine benzediği için almıştır. Madeni çıkarmak için efor ve güç sarf etmek gerekir ve para birimi yavaşta ortaya çıkar. Bu yavaşlık, tıpkı altın madenciliğine benzer.

Teknik Detaylar

Bilgisayar işlemcileri bitcoin madenciliğinin ilk günlerinde kullanılan araçlardan bir tanesiydi. Fakat günümüzdeki güçlü ekran kartları, işlemcilerin kullanılmasını gereksiz ve mantıksız hale getirdi.