Borsa Haram Mıdır ?

Borsa Haram Mıdır ?

İktisadi ilişkilerin çok hızlı geliştiği günümüzde, bu ilişkilerin dünya genelinde hisse alım ve satım üzerinden gelir elde edilmesi üzerine kurulan en önemli gelir kaynaklarından biri de borsadır. Bu haliyle borsa, günümüzde önemli bir ekonomik parametre haline gelmiş, günlük ihtiyaçların giderilmesinde, ürünlerin değer kazanmasında ya da üretiminde göz önünde bulundurulan bir kriter olmuştur.

Bu hali ile borsanın günlük yaşantımız üzerindeki ve ekonomik faaliyetlerimizde etkisi büyüktür. Durumun böyle olması, borsa özelinde birçok soruyu da beraberinde getirmektedir. Bu soruların belki de en fazla gündem de olanı borsa haram mıdır?  Sorusudur. Bu konu üzerinde ortaya birçok fikir atılması, kimilerinin haram kimilerinin helal demesi de kafa karıştırmaktadır. Kesin bir cevaba ulaşılamaması, mütedeyyin bazı girişimcilerin ve iş adamlarının borsadan uzak kalmasına neden olmaktadır. Bu konu da söz söyleyebilecek en önemli kurumların başında İslam Konferansı Teşkilatı gelmektedir.

Örgütün bu konu hakkındaki görüşü, örgüt bünyesinde bulunan İslam Fıkıh Akademisi’nin öncülüğünde ve katkıları Borsa Haram Mıdır ?ile teşekkül ettirilen, 1988 yılında Rabat’ta toplanan Borsa Semineri sonucunda ortaya konulmuştur. İslam Fıkıh Akademisi, 1992’ de Cidde’de düzenlenen VII. Dönem toplantısı sonucu bildiri yayınlamış ve bu konudaki görüşünü ortaya koymuştur. Bu bildiriye göre, hisse senetlerinin kâr ve zarara sebep olabileceği nedeniyle dinen helal olduğunu belirtmiştir. Fakat bunun yanında bu karara bir de şerh düşmüştür. Bu şerhe göre, şer’i yönden hisse senetleri alınan veya satılan şirketin ticari işlem ve maksatlarının meşruiyet içinde olması gerekmektedir. Bu bildiride de bu sorunun yanıtı için hisse senedi ile işlem yapılacak şirketin, faiz, içki ticareti ve üretimi, karaborsacılık gibi dinen haram olan yöntemlerle ticaret yapmaması gerektiği bu şartları sağlaması gerektiği belirtilmiştir.