Borsa Yatırımcıya Ne Avantaj Sağlar?

İlk olarak borsanın tanımı ile başlayalım. Borsa ticarette konu olan malların alım-satım işlemlerinin yapıldığı kurumsal ve organize olmuş piyasalardır. Avantajları ise borsalar sayesinde yatırımcılar ellerinde bulunan menkul kıymetleri nakite çevirebilir fakat her menkul kıymeti de kabul etmez kabul etmesi için kote etme şartı bulunur eğer uygun görülüyorsa borsaya kayıt edilir. Bu şekilde de piyasa güvenceye alınmış olur. Vadeli ve vadesiz işlemler yapılabilmektedir ve yatırımcılar istediklerine göre istediklerini işlem tekniğini seçebilirler. Riskten korunma, spekülasyon yaparak kazanç elde etme ve arbitraj amaçlı olarak yapılan vadeli işlemler borsada kolaylıkla yapılabilir. Takas ve saklama hizmetleri sayesinde alım – satış işlemler çok hızlı ve sorunsuz olarak halledilebilir.

Borsalar organize piyasalardır. Ülkemizde borsaların denetimini Sermaye Piyasa Kurulu (SPK) ve ticaret bakanlığı yapmaktadır. Borsa işlemlerine aracılık eden aracı kurum ve brokerlarinda denetimini SPK tarafından düzenlenen yönetmelik ve tebliğler aracılığıyla yürütülmektedir. Bu sayede borsaya yeni giren deneyimsiz, bilgisiz, tecrübesiz insanların kandırılmasının veya dolandırılmasının önüne geçilmiştir. Aracı kurumla borsa işlemleri ile ilgili tüm bilgileri yatırımcıya iletmekle yükümlüdür. Bu aracı kurumlar komisyonla çalışır bu aracı kurumlara komisyon ücretleri ödenmelidir.

Borsalar avantajlı olduğu kadar yatırımcıya dezavantajları da olabilir. Çünkü spekülasyon ve manipülasyon söz konusudur. Herhangi bir spekülasyon nedeniyle kazanç elde edileceği kesin görünen yerde zarar edebilir. Büyük zararlar oluşabilir. Kısıtlı seans saatleri vardır ve bu saatler dışında borsada işlem gerçekleştirmek imkansızdır. Yani seans kapalıyken yükselişte olan paranızı çekemez veya zarar ettiniz hisselerinizi satamazsınız. Bir diğer dezavantajı ise bazı yatırımcılar ödenen işlem be komisyon ücretlerini görmektedir ve borsada bazı özel işlemler içinde ücret alınmaktadır. Yani özetle borsa riskli bir yerdir bir anda paranızı katlarken bir anda her şeyinizi kaybedebilirsiniz.