Canlı Uçak Takibi

Ailenizden veya arkadaşlarınızdan birini havaalanından uğurladınız veya karşılayacaksınız. Uçak şuan nerede? Ne zaman varacak? Merak ediyorsunuz değil mi ? Flight Aware ile dünya üzerindeki herhangi bir uçağı, uçuş numarasını verdikten sonra takip edebilirsiniz. Bu website size uçağı dünya haritasından canlı izleme şansı sağlamanın yanında, uçağın modeli, kalkış yaptığı ve iniş yapacağı yer, rotası, uçuş süresi, hızı, yüksekliği gibi birçok bilgiyi de verir.

canli-ucak-takibiFlight Aware websitesi gibi başka siteler de var; Flight Stats, Uçak Saatim ve ISTstatus. Aynı işleve sahip olan Flight Stats’ın dizaynı Flight Aware kadar kullanışlı değildir. Uçak Saatim sitesinde ise haritadan canlı takip edebilme özelliği bulunmamakla beraber sadece Türkçe dilinde hizmet vermektedir.

En iyisi en sonuncusu, ISTstatus. Neden mi? Çünkü yüzlerce uçağı canlı bir şekilde dünya haritasında izlemek nefes kesici. ISTstatus websitesinde dünyada uçan tüm uçakları takip edebilirsiniz. Yalnız uçağa tıkladığınızda uçuş ile ilgili bilgileri görebilirsiniz. Aynı zamanda ISTstatus’un radyo kanalını dinleyebilirsiniz. Bu websitesinde karşılaşabileceğiniz tek problem ise, uçakların düşük sinyal yüzünden kaybolmasıdır.

Peki sadece websitelerden mi takip edebiliriz? Hayır, uçuş takibi yapabilmek için akıllı telefonlar için artık birçok uygulama da bulunmaktadır. Uçağı bir araç olarak kullanmıyorsanız bile bu websitelerden ve uygulamardan uçakları takip etmek bir bağımlılık olabilir.