Çatı Katı Dekorasyonları

Çatı Katı Dekorasyonları

Çatı katı dekorasyonları düşünülürken ilk önce çatı katının genel özellikleri göz önüne alınmalıdır. Çatı katları genellikle basık ve sıcak olur. Dekorasyon düşünülürken bu iki faktöre dikkat edilmelidir. Sıcaklık faktörüne çözüm olarak klima kullanılmalıdır. Çatı katlarında alan çözümlemesi zor olduğu için büyük ve geniş mobilyalardan kaçınılmalıdır. Bunlar yerine daha fonksiyonel ve hafif mobilyalar kullanılmalıdır. Aynı şekilde duvarlar çözümlenirken büyük ölçekli ögelerden kaçınÇatı Katı Dekorasyonları ılmalıdır.

Çatı katı çözümlerken dikkat edilmesi en önemli alanlardan biri de ölü üçgen alanlardır. Köşelerde bulunan bu alanlarda ergonomik ve estetik mobilyalar kullanılarak dekorasyon ön plana çıkarılır. Ayrıca eğer bu noktalarda mobilya ögesi olarak dolap kullanılırsa alan fonksiyonel anlamda en doğru şekilde çözümlenmiş olur. Çatı katı çözümlenirken dikkat edilecek diğer hususlardan biri de yatağınızı ve oturma biriminizi cephe önüne, ışık gören bir alana koymanızdır.

 ÇATI KATI TASARIM TAVSİYELERİ

Verilebilecek en önemli tavsiyelerden biri aydınlatma armatürü tercihidir. Büyük ölçekli, sarkıt aydınlatmalar yerine daha küçük ölçekli, şık sade aydınlatmalar kullanılmalıdır.

Tavan döşemesi olarak ahşap kullanmak ortamı yumuşatır. Eğer tavana gergi(barisol tavan) aydınlatması yapılır ise çok daha şık olur.

 ÇATI KATI TASARIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN DURUMLAR

Çatı katı tasarımı yapılırken uygulanan işlemlerde ısı ve su yalıtımına dikkat edilmesi gerekir. Eğer ısı ve su yalıtımı Çatı Katı Dekorasyonlarıyapılmaz ise kullanılan ahşap malzemeler çürüyebilir.

 ÇATI KATI TASARIMINDA RENK SEÇİMİ

Çatı katı tasarımında renk seçimi de oldukça önemlidir. Mekân içinde doğal bir hava yakalamak isteniyorsa kahverengi ve tonlarını kullanılmalıdır. Ancak mekân alçak ve basık olduğu için mekân içinde açık renklerin kullanılması mekânın ferahlığı açısından da oldukça önemlidir. Koyu renkleri belli bir bölümde kullanarak genellikle açık renklerin hakim olduğu bir mekân daha sağlıklı olur. Özetle çatı katları dekorasyonu dikkatlice yapılırsa oldukça eğlenceli ve zevkli bir iştir.