Çoban Kavurma

Çoban Kavurma

Etli yemek yapmayı sevenler ya da menüsünde bugün etli yemeğe yer vermek isteyenler için çoban kavurma Çoban Kavurmatarifi paylaşmayı uygun gördüm. Bunun için öncelikle malzemelerimizi hazırlamamız gerekiyor. 250 gram Kuşbaşı doğranmış et, orta boy 1 adet kuru soğan, orta boy iki veya üç tane domates, 2 tane biber tercihen sivri biber, bir adet çarliston biber bir tane kırmızı kapya biberi, 2 veya 3 diş sarımsak, 2 yemek kaşığı kadar sıvı yağ, tuz, pul biber, kekik… Bu malzemelerimizi hazırlıyoruz.

Çoban Kavurma Tarifi

Çoban kavurma yapabilmek için kıvamını iyi ayarlamak gerekir, yapışmaz yüzeyli tencereler tercih edildiğinde yakmadan yapıştırmadan yemeğimiz hazırlanmı ş olacaktır. Yapışmaz tenceremizi boş ocağın üzerinde kızdıracağız. Boş ocağın üzerinde duran tencere kızdıktan sonra daha önce hazırlamış olduğumuz 250 gram Kuşbaşı doğranmış etleri tencereye boşaltarak karıştırırız, ardından etlerin suyunu çekmesine izin vermeden oldukça yüksek ateşte karıştırarak 5 dakika kadar pişirilir.

Pişen etlerin üstüne daha önce hazırlamış olduğumuz malzemelerden sıvı yağı iki kaşık kadar ekleyip, ince ince doğramış olduğumuz soğanları sarımsak ve biberleri ilave edip kavurmaya devam ederiz. Arkasından soğan ve biberler kavrulduğunu bekledikten sonra daha önce kabuklarını soyarak küp küpÇoban Kavurma doğradığımız domatesleri ilave ederiz. Tüm bu karışımları güzelce 20 25 dakika kadar pişmesini bekleriz. 20 25 dakika kadar pişen yemeğimizi ocaktan almaya yakın tuz ve baharatları ilave edip karıştırırız. Sonrasında Hazırlamış olduğumuz çoban kavurma ocaktan alınarak dinlenmeye bırakılır.

Hazırlanmış olan servis tabaklarına alınan çoban kavurma yanında ara atıştırmalıklarla bunlara patates kızartması ve benzeri olabilir pilav patates kızartması yoğurt ve benzeri atıştırmalıklar ile beraber servis edilir. Yukarıda verdiğim malzeme sayıları üç dört kişilik yemek için idealdir. Hazırlamış olduğunuz yemeğinizi çekirdek ailenizle afiyetle yiyebilirsiniz.