En İyi Paralel Evren Filmleri

En İyi Paralel Evren Filmleri

Bilindiği üzere bilimkurgu denince akla ilk gelen paralel evren temalı filmlerdir. Bu tarz filmler genellikle hepimizin aklında soru işaretleri bırakmıştır. Sizlere bu film türlerinde başarılı olan birkaç yapıttan bilgiler aktaracağız.

Interstellar – Yıldızlararası

Bu yapıt dünyanın sonunun gelmek üzere olduğu bir dönemde insanların son çare olarak alternatif gezegen arayışı içinde olduğu ve bir grup bilim adamı ve astronotun bir araya gelerek uzaya seyahatine çıkmasını ele alıyor. Kendi yaşamlarını tehlikeye atıp, ailelerini geride bırakan bu insanlar uzaya çıktıklarında aslında uzayda geçirilen zamanın dünya ile aynı olmadığını görürler. Karadeliklerden geçerek alternatif evrenlere ulaşmalarını ve orada geçirdikleri süre zarfında dünyada yaşayan ailelerinin hayatlarının nasıl şekillendiğini bize anlatan bu yapıt ayrıca uzay zaman ilişkisini bize çok başarılı bir şekilde anlatmıştır.

Frequency – Frekans

Polis memuru olan karakterimiz kutup ışıklarının dünyadan görüldüğü bir dönemde evindeki eski telsizi tamir ettiği sırada telsizden bazı sinyaller almaya başlar. Ancak karşıdaki kişi ile konuştukça bu kişinin yıllar önce bir yangında yaşamını yitiren itfaiyeci babası olduğunun farkına varır. Bu mucize karşısında geçmişi düzeltmeye çalışacak ve tekrar babasını görmek için bir mücadeleye girecektir. Ancak babasını kurtarmaya çalışırken başka sorunlar ile karşılaşacaktır. Geçmişe yaptığı her müdahale geleceğini de farklı bir şekilde etkilemektedir.

The Butterfly Effect – Kelebek Etkisi

Zor ve unutmak istediği bir çocukluk geçiren kahramanımız büyüdüğünde hatıra defterine yazdığı notlarını bulur. Hatıra defterine yazdığı notları okuduğu zaman aslında geçmişe yolculuk yaptığını ve olaylara direkt olarak müdahale edebildiğini keşfetmiştir. Ancak yaptığı her müdahale gelecekte daha büyük sorunlara yol açmaktadır. Geçmişe müdahalesi arttıkça gelecekte de kendisi için ve çevresinde yaşayan insanlar için durum içinden çıkılmaz noktalara ulaşacaktır.