Eskiden İnternet Olmadan İşler Yapılamıyor Muydu?

Eskiden İnternet Olmadan İşler Yapılamıyor Muydu?

Hayatımızı kolaylaştıran en önemli buluşların başında internet gelir. İnternet nükleer bir savaştan sonra insanlardan daha kolay haber alabilmek için düşünülmüş ve geliştirilerek kullanılmaya başlanmıştır. Bilgisayar gibi internette yine Amerika’da ortaya çıkmıştır. Türkiye’de ise ilk kez ODTÜ’de 1993 yılında kullanılmıştır. İnternetin bulunuşuyla bilgi çağına girilmiş ve bilgiye uEskiden İnternet Olmadan İşler Yapılamıyor Muydu? laşılması kolaylaşmıştır.

Yıllar geçtikçe internetin kullanımı yaygınlaşmıştır. İnternetin yaygınlaşması 20 yıl kadar kısa bir sürede gerçekleşmiştir. Özellikle 2002 yılından bu yana internet kullanıcısı sayısı 4 kat artmıştır. Günümüze gelindiğinde ise internet hemen hemen bütün evlerde ve iş yerlerinde kullanılmaya başlanmıştır. Şimdilerde dünyada 2,5 milyar insan tarafından kullanılmaktadır. Her alanda hayatı kolaylaştırarak insan hayatının ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Ayrıca internet alanında çalışanların sayısı 1,2 milyon kişiye ulaşmıştır.

İletişim insan hayatı için oldukça önemlidir. İnternetin sağladığı en önemli kolaylıklardan biride eskiden kuryeler aracılığıyla günler süren mektuplaşmaların artık mail sayesinde dakikalar içinde halledilebiliyor olmasıdır. İnternet nerede olduğumuzu, ne yaptığımızı hızlı ve kolay bir şekilde paylaşmamızı sağlayan bir mecradır.

İnternet sınırsız bilgiye ulaşmayı sağlayan ağ bağlantısıdır. Eskiden aranılan bilgilere ulaşabilmek için onlarca Eskiden İnternet Olmadan İşler Yapılamıyor Muydu?ansiklopedi karıştırmak ve çok fazla zaman harcamak gerekiyordu. İnternet sayesinde her türlü bilgiye arama motorları aracılığıyla hızlı ve zahmetsiz bir şekilde ulaşılıyor. İnternet yokken bütün banka işlemlerini yapmak için saatlerce banka şubelerinde sıra beklemek gerekebiliyordu. Artık birçok işlem internet bankacılığı sayesinde bireysel olarak yapılabiliyor.

Peki, eskiden internet olmadan işler yapılamıyor muydu? elbette yapılabiliyordu ancak daha fazla zaman ve emek harcamak gerekiyordu. İnternet yokken bazı bilgilere ulaşmak zor hatta neredeyse imkânsızdı. İnternet olmasa hayat nasıl olurdu bilinmez ama insan hayatını oldukça kolaylaştırdığı aşikârdır. Şuna emin olabiliriz ki internet olmasa hayat bugünkünden daha zor olacaktı.