Göz Sağlığını Korumak İçin Ne Yapmalıyız

Göz Sağlığını Korumak İçin Ne Yapmalıyız

Her geçen gün insan sağlığının önemi daha da artmaktadır. Özellikle günlük aktivitelerimizi sağlıklı bir biçimde yapabilmek için gözümüzü sık sık kullanmaktayız. Bu da gözün her geçen gün insan sağlığı için önemini ortaya koymaktadır. Göz sağlığını koruyabilmek için her şeyden önce elleri sık sık yıkamayı alışkanlık haline getirmek gereklidir. Eller sık sık yıkansa bile göz ile temasının en aza indirgenmiş olması oldukça önemli bir noktadır.

 1-Göz Mutlaka Temiz Tutulmalıdır

Göz sağlığımız için mutlaka gözün temiz tutulması gerekmektedir. Özellikle ağır göz makyajları özellikle göz sağlığını olumsuz etkileyen bir faktördür. Göz makyajı ile uyumak ise geri dönüşü olmayan pek çok sağlık sorununu beraberinde getirmektedir. Yüz temizliği esnasında başkalarına ait havlu ve mendillerinde kullanılmaması gerekmektedir.Göz Sağlığını Korumak İçin Ne Yapmalıyız

 2- Neler Yapmalıyız?

Teknolojinin sürekli hız kazanması ve her işin artık teknolojik aletler sayesinde yapılmasıyla birlikte göz sağlığımızda olumsuz etkilenmektedir. Bu da beraberinde göz sağlığını korumak için ne yapmalıyız sorusunu gündeme getirmiştir. Özellikle tablet ve bilgisayarların göze yakın bir mesafede yer almaları sağlığı olumsuz etkilemektedir. Televizyonun göz sağlığımız için en az üç metre bizden uzakta olması gereklidir. Aynı zamanda gözü aşırı ışıktan da korumak gereklidir. Güneşli günlerde uzman doktor tarafından belirlenen güneş gözlüğü kullanmak gözün sağlığını koruyacaktır. Gözün sağlığını korumak için özellikle okunacak kitapların çok yakın bir mesafeden göze teması engellenmelidir.

 3-Dengeli Beslenmek

Sağlıklı bir şekilde görebilmek ve göz sağlığını koruyabilmek için dengeli beslenmek oldukça önemlidir. Özellikle göz sağlığını olumlu etkileyecek bol su tüketimi yapmak aynı zamanda havuç, yumurta, sebze tüketimi yapmak gereklidir. A vitamini içeren besinleri bol bol tüketmeye dikkat edilmesi gerekmektedir. Sağlıklı bir göz için uyku düzeni de oldukça önemlidir. Günde en az altı saat uyumak göz sağlığını olumlu anlamda etkileyecektir.