Ichimoku Ne İşe Yarar?

Japon gazeteci Hosoda Goichi tarafından 1960’ lı yıllarında oluşturulmuştur. Ichimoku yatırım trendlerinin, fiyat hareketlerinin ve piyasadaki teknik analizlerin daha iyi anlaşılabilmesi ve değerlendirilebilmesi için oluşturulmuş bir sistemdir. Türkçesi denge grafiğine bakış demektir. Bu sistemi verimli kullanabilmek için birkaç püf nokta ve buradaki grafiklerin bilinmesi gereklidir. Bunlara bir göz atalım.

Ichimoku grafiklerinde 9. ve 26. Gün periyotları olayı belirleyen periyot aralıklarıdır. Yatırımcı bu zaman aralıklarında paritelerde piyasanın genel seyrine göre hareket ederse periyotlarını, yanılgı payına düşmeksizin belirleyebilmektedir.

Grafikte bilinmesi gereken teknik göstergeler:

Tekan Sen : 9 günlük hareket periyodunun ortalamasıdır.

Kijün Sen : 26 günlük hareket periyodunun ortalamasıdır.

Chikou span : Kapanış fiyatlarının 26 gün periyodu kadar geriye kaydırılması ile oluşturulur.

Senkou Span A : 9 gün periyot ile 26 gün periyodun ortalamasına 26 gün periyodunun eklenmesi ile elde edilir.

Senkou Span B : 52 gün periyodunun orta noktasını temsil eder.

Up Kumo : 9 gün ve 26 gün periyotlarının ortalaması alınıp üzerine Kijün Sen eklenerek elde edilir.

Down Kumo : 52 gün periyodunun en yüksek ve en düşük değerinin ortalamasına Kijun Sen periyodunun eklenmesi ile oluşmaktadır.

Bu uygulamada fiyatların görünürlüğü yeterince nettir. Biraz grafik bilgisi olanlar kolaylıkla Ichimoku’ yu tercih edebilir ve en güzel tarafı Ichimoku bulutunun diğer teknik analiz yöntemlerine göre daha çok detay verebilmesi ve daha sağlıklı trend yorumlar yapmayı sağlamasıdır. Parite grafiği bulutu aşağıdan yukarıya kestiği zaman para biriminin değer kazanacağı, aksi yönlerde olduğunda ise değer kaybedeceği tespit edilebilir. Ichimoku bulutunun incelik oranına bakarak destek ve kırılma noktaları tespit edilebilir. Kalın olduğu yerlerde destek miktarında artış, inceldiğinde ise kırılma noktasında artış beklenmektedir.

Ichimoku diğer grafiklerle de tatmin edici yorumların gerçekleşmesini sağlar. Chikou Span grafiği parite ile birlikte takip edilerek bizleri trendlerin analizlerine ulaştırmaktadır. Kijun Sen ve Tekan Sen grafiklerinin kesiştiği yerde trend değişimi meydana gelmektedir, devamında Chikou Span grafiğinin pariteyi destekler nitelikte olması bunun kanıtıdır.