Kola Hakkında Bilgiler

Kola Hakkında Bilgiler

Kola hemen hemen hepimizin tükettiği bir meşrubat çeşididir. Mucidi Pemberton kolayı 1886 yılında evinin bahçesinde yaptığı karışımla elde etmiştir. Yaptığı bu karışımın tadını çok beğenmiş ve bunu pazarlamayı düşünmüştür. İcadını doğru hamlelerle bugüne kadar getirmiştir. Kolanın yapımında renk vermesi için karamel kullanılmaktadır; kafein içerir ve alkolsüzdür.

Kola tüm dünyada bilinir ve fazlaca tüketilir. Bunun en önemli etkenleri ise iyi reklam, iyi pazarlama ve piyasadaki Kola Hakkında Bilgilerrakiplerine göre iyi seçilmiş stratejilerdir. Ek olarak serinleticidir ve içerisinde bağımlılık yaratabilen maddeler olduğu için tüketimindeki fazlalık bununla azda olsa bağdaştırılabilir. Günümüzde sağlığa zararlı olduğu sıkça söylenmekte ve her yerde duyabilmekteyiz. Ancak ilk çıktığı zamanlar ilaç olarak kullanılıyor, eczanelerden temin edilebiliyordu.

Kolanın tadı genel anlamda çoğu kişi için güzel ve içilebilir bir tattadır. Ancak tadının güzel olması faydalı olduğu anlamına gelmiyor. Her şeyde olduğu gibi kolanında fazlası zararlıdır. İşte kola içtikten sonra vücudumuzda başlayan küçük serüven;

Kola içtikten sonra vücutta meydana gelen şeyler;

-İlk 10 dakikada günlük almanız gereken şekerin tamamını vücudunuza almış olursunuz. Şekeriniz yükselir, tat alma duyunuzu azaltır ve böylece kusma isteğinizi engeller.

-İlk 20 dakika içince kan şekeriniz ani bir biçimde yükseldiği için hızlı bir şekilde insülin artışına sebep olur. Bu olaydan hemen sonra karaciğer vücuda giren şekeri yağa çevirerek bu olaya bir yanıt verir. Karaciğerin bu işlemi yapması yalnızca 3-5 dakika sürer.

-40 dakika içinde kafein çözünür. Kan basıncı yükselir ve kana karışan şeker miktarı artar.

-1 saatin sonlarına doğru vücuttan atılmaya başlar. Ama tek başına değil kola vücuttan atılırken beraberinde vücudun gereksinim duyduğu ve bu nedenle depoladığı; çinko, magnezyum ve kalsiyumunda beraberinde gitmesine neden olur.