Süper Dünyalar Ve Yaşam

Güneş Sistemi

Güneş sisteminde 2005 yılına kadar dokuz gezegen olduğu sanılmaktaydı. Bunlar: Dünya, Satürn, Neptün, Merkür, Jüpiter, Mars, Plüton, Uranüs ve Venüs idi. Ancak 2005 yılına gelindiğinde Eris adı verilen ve Plüton’dan %27 oranında daha büyük olan bir cüce gezegen daha keşfedildi. Böylelikle sayı ona çıkmış oldu. Ancak 2006’da Astronomi Birliği’nin toplantısında maddenin gezegen sayılabilmesi için hangi özellikleri taşıması gerektiği tartışıldı ve sonuç olarak yeni bulunan Eris adlı küçük gezegen ve Plüton gezegen olmaktan çıkarıldı. Böylelikle sayı sekize inmiş oldu.

Dev Dünyalar

Bilim adamları teknolojinin daha da gelişmesiyle birlikte güneş sistemi dışında da yeni gezegenler aramaya başlamışlardır. Bunun nedeni hiç kuşkusuz dört buçuk milyar yaşında olduğu tahmin edilen Dünya’nın artık alarm vermeye başlamasıdır. Özellikle Sanayi Devrimi’yle birlikte sera gazlarının artması sonucu Dünya’nın iklimi hızla bozulmaya başlamıştır. Kutupların erimeye başlaması ile denizler yükselirken, sıcaklık ortalamaları da artmaktadır. Bu yüzden Dünya dışında yaşama alanı arayışına girilmiştir.

Bu araştırmalarla birlikte güneş sisteminin dışında da yeni gezegenler olduğu keşfedilmiştir. Bu gezegenler boyut olarak bazen Dünya’dan yedi kat daha fazla büyüklüğe ulaşabilmektedirler. Güneş sisteminde bu büyüklükte gezegen bulunmamaktadır. Ancak güneş sisteminin dışında bu tür dev gezegenlere sık sık rastlanılmaya başlanmıştır. Bu yıl Amerika Birleşik Devletleri’nde araştırma yapan bilim insanları üç tane daha süper dünya bulduklarını ilan etmişlerdir. Dünya ile arasında neredeyse yüz ışık yıllık bir uzaklık bulunan bu gezegenlerde bilim insanlarına göre yaşam şansı olabilir. Bizim güneş sistemimizdeki Güneş’e benzer bir yıldıza sahip ise atmosfer ve iklimsel olayların yaşanması kaçınılmazdır. Bu da yaşama şansını yüksek oranlara taşımaktadır.

İnsanoğlunun Yeni Bulunan Gezegenlerde Yaşama Şansı Var Mı?

Gezegenlerde yaşamak için gerekli şartlar sağlanmış olsa dahi günümüzdeki teknolojilerle o gezegenlere gitmek mümkün değildir. Ancak uzak olmayan bir gelecekte şimdi yapılan buluşlar insanoğlu için büyük bir şansa dönüşebilecektir. Şu anda Dünya’nın ozon tabakasının kendini tamir etmeye başladığı son araştırmalarla birlikte kanıtlanmış olsa da bilim insanları her ihtimale karşı yeni gezegen arayışlarını sürdürmeye devam etmektedirler.