Sürekli Başvuru Yapınca Kredi Skoru Düşer Mi ?

Sürekli Başvuru Yapınca Kredi Skoru Düşer Mi ?

Günümüzde artan harcamaların karşılanması ve tüketim çılgınlığından kaynaklı olarak yaşanan maddi sorunların çözümünde başvurulan ilk çözüm banka kredisi olmaktadır. Bankalar ise müşterilerine kredi verirken baktığı bir sürü kriter vardır. Bu kriterlerden en önemlisi de kredi notudur.

Kredi Notunuz Nasıl Belirlenir?

Hangi banka ile çalışıyor olursanız olun, kredi başvurunuzu farklı bir bankaya yapmış olsanız dahi diğer bankalar sizlerin yaptığı tüm işleri görebilmektedirler. Sizin bankaya olan kredi kartı borcunuzu ödemenizden tutun da farklı hesaba EFT ve ya havale işlemlerine kadar bütün işlemleriniz bütün bankalar tarafından görebilir. Siz eğer çalıştığınız bankaya bu ödemelerden birini dahi geç yaparsanız bu durum kredi puanınızı azaltacaktır.

Kredi kayıt merkezi tarafından yaptığınız tüm işlemler kaydedilerek diğer bankalar bu sistem üzerinden sizlerin kimlik numaralarınızı kullanarak bu bilgilere ulaşarak size kredi verip vermemeye karar vermektedirler.

Sürekli Başvuru Kredi Notunu Etkiler Mi?Sürekli Başvuru Yapınca Kredi Skoru Düşer Mi ?

Sürekli başvuru yapınca kredi skoru düşer mi? Bu sorunun cevabını vermeden önce unutulmaması gereken en önemli noktalardan bir tanesi de yaptığınız kredi başvurularının da bu sistem görünüyor olmasıdır. Eğer sizler sürekli olarak kredi isteyerek bir arayış halinde olursanız bu sisteme kaydolup sizin için bankalar gözünde arayış içinde olduğunuz algısını yaratarak bankanın size olumsuz cevap verilmesine sebep olacaktır.

Bu yüzden ihtiyacımız halinde kredi başvurusu yapılmalı ve sonuç olumlu ise bu kredi kullanılmalı, kullanımdan sonra ise ödemeleri düzenli yapılarak bir dahaki kredi isteğinde sizlere bu durum olumlu olarak dönecektir.

Genel olarak çalıştığınız bankadan, çalışmadığınız bankalara göre daha iyi şartlara sahip kredi olanaklarına sahip olabilirsiniz. Bu yüzden kredi başvurularında çok fazla başvuru yaparak şansınızı azaltmak yerine iyi bir araştırma sonunda seçimi tek bankaya indirerek o bankaya başvuru yapılması en sağlıklı seçim olacaktır. Bu yüzden kredi alınırken atacağınız her adım sizin kredi notunuza olumlu ve ya olumsuz bir etki yaratabilmektedir.