Yaz Tatilinde Ders Çalışmak Zararlı Mı ?

Yaz Tatilinde Ders Çalışmak Zararlı Mı ?

Havaların ısınmasıyla öğrencilerin ders çalışmakta daha çok zorlandığına birçok öğretmen ve ebeveyn şahit olmuştur. Burada asıl tartışılması gereken ders çalışmanın zorunluluktan yapılan bir aktivite olarak görülmesidir. Eğer öğrenciler ders çalışmayı hedefe giderken katlanılması gereken bir uğraş olarak değil kendilerini geliştirme yolunda yeni bilgiler edinebilecekleri bir fırsat olarak görürlerse hiç bir yerde ve şartta bu süreçten kaçmayacaklardır. Yani ”Herkes tatil yapıyor, ben de yapayım. Okulların açılmasıyla ders çalışmaya başlarım.” minvalinde bir düşünce ders çalışmanın sadece kışın ve Yaz Tatilinde Ders Çalışmak Zararlı Mı ?herkes yaptığı için yapılan bir aktivite olarak görülmesine sebep oluyor.

Oysaki yaz tatilinde daha çok boş vakte sahip olmayı bir fırsat olarak gören öğrenciler geçirdikleri dönemden kalan eksikliklerini tamamlayabilir, bunun yanında edindikleri bilgileri unutmamış olurlar. Bu tabii ki hiç dinlenmeyecekler, eğlenmeyecekler anlamına gelmiyor. Burada özellikle üzerinde durulması gereken nokta ders çalışmanın kişilere hiç bir zaman zarar vermeyeceği ve bütün günü kapsayan bir aktivite olmadığıdır. Sadece yeni bilgiler edinmenin doğal ve her zaman hayatın içinde yer alacak şeyler olduğunun bilincinde olup her gün belirli bir süreyi bunun için ayırırlarsa öğrenciler zamanla buna alışacaklardır.

Öğrencilerin eğitim hayatının belirli periyotlarında sınava tabii tutuldukları bir eğitim sisteminin içinde hedefleri, hayalleri olan birey çalışmaktan zevk almayı öğrenmelidir. Çalışmanın hava sıcaklığı arttığı, mevsim yaz olduğu için bünyeye zarar vereceği düşüncesi maalesef sadece bir kaçış yoludur. Yaz tatili öğrencilerin dersi ders olduğu için değil dönem içinde vakit bulamadıkları, ilgilerini çeken konular hakkında detaylı araştırmaya fırsat bulabilecekleri bir dönemdir. Bilginin ve bilimin ışığında ilerleyecek genç beyinler hem tatil yapıp hem öğrenmeye devam ederlerse onları güzel bir geleceğin bekleyeceğine ise hiç şüphe yoktur.

“Yaz Tatilinde Ders Çalışmak Zararlı Mı ?” için 1 yorum

  1. yaz tatilinde ders çalışmak neden zararlı olsun daha iyi bilgileri taze tutmuş oluruz özellikle kitap okumak bir nevi motivasyon oldu

Yorumlar kapalı.