Yeni Yılla Beraber Trafik Cezalarında Ne Gibi Değişimler Olmuştur?

Yeni Yılla Beraber Trafik Cezalarında Ne Gibi Değişimler Olmuştur?

2017 yılıyla birlikte gelen yeni trafik ceza ve uygulamaları yürürlüğe girmiş bulunmaktadır. Yeni yılla beraber trafik cezalarında ne gibi değişimler olmuştur?

2017 yılından itibaren ilk yürürlüğe giren uygulama cezaları %3.83 oranında artarak en düşük ceza ise 75 TL olarak belirlenmiştir. Bu cezayı taşıma sınırı üstünde yük taşıyanlar ödemek zorunda kalacak. Belirlenen en yüksek ceza ise 14.908 TL olan, geçici tescil belgesi basarak araç sahibine verilmesi için yetki verilen gerçek veya özel hukuk ve tüzel kişilerinden belirlenen kanun ve esaslara uymayanlara verilecek olan cezadır.

Yeni Yılla Beraber Trafik Cezalarında Ne Gibi Değişimler Olmuştur?

 EHLİYETSİZ ARAÇ KULLANMAK

-Ehliyetsiz trafiğe çıkan araç sürücülerine ise 1.763 TL para cezası uygulaması gelmiştir. Ayrıca, araçta cep telefonuyla konuşan sürücülere ise 95 TL para cezası uygulanacaktır.

 SAHTE PLAKAYLA TRAFİĞE ÇIKMAK

-Sahte plakayla trafiğe çıkan araç sürücülerine verilen ceza ise 5.191 TL olarak belirlenmiştir. Bunun yanı sıra tescil belgesi ve plakası olmadan trafiğe çıkan sürücüler 876 TL ödemek zorunda kalacaklar. Okunmayan ya da okunması engellenen tescil plakasıyla yola çıkan sürücülere kesilecek ceza ise 92 TL ve tescilli aracı plakasız kullanan araç sürücülerine ise 763 TL ceza kesilecektir.

 EMNİYET KEMERİ TAKMADAN ARAÇ KULLANMA

-Kullandığı araçta emniyet kemeri bulunmayan veya bulunduğu halde kullanmayan araç sürücüleri için 95 TL ceza kesilmesi belirlenmiştir. Ayrıca kask kullanmadan motorlu taşıt ya da elektrikli bisiklet kullananlar için de aynı ceza geçerli olacaktır.

 TRAFİK LEVHALARINI DİKKATE ALMAYAN SÜRÜCÜLER

-Trafik işaretçilerini fark etmeyen ya da uymayan sürücülere 206 TL, trafik levhalarını dikkate almayan ve kurallarına uymayanlara ise 95 TL ceza kesilecektir.

 ENGELLİ KALDIRIMLARINA PARK ETMEK

-Engelli kaldırım alanlarına park edilen araçlar engelli alanlarının kullanımını zorlaştırdığından dolayı, bu hatayı yapan sürücüler için 109 TL ceza kesilmesi belirlenmiştir.